Hur moderna var vi egentligen för 100 år sedan – och hur mycket av 1920-talet lever kvar i vår egen tid?
I den här visningen i utställningen 2 tjugotal gör vi en spännande djupdykning i ett årtionde fyllt av kontraster. Vi lyfter även blicken och drar paralleller mellan det glada 1920-talet och vår egen samtid på 2020-talet.
Utställningen växlar fokus mellan jazzens, modets, populärkulturens och vetenskapens glansdagar, och de mörkare samhällsfrågor som ofta hamnat i skymundan. Vi lyfter särskilt fram ett antal banbrytande kvinnor som klev fram som förgrundsgestalter och banade väg för framtiden. Vi berättar också om hur ”modern” man faktiskt var redan för 100 år sedan och vilka genombrott som gjordes och kom att prägla de kommande årtiondena.
Efter visningen kan du uppleva utställningen med alla sinnen! Kliv rakt in i historien genom en rik mix av syn- och hörselintryck, med 250 kulturhistoriska föremål som väcker epoken till liv, kolorerade journalfilmer och stämningsfull musik från 1920-talet, samt nutida intervjuer med gymnasieelever om vår egen tid.
Missa inte i utställningen
- Att dra i utställningens alla skjutdörrar – bakom dem gömmer sig fascinerande direktjämförelser mellan 1920-talet och 2020-talet.
- Lyssna aktivt – ta dig tid att lyssna på både historiska journalfilmer och dagens unga röster.
Utforska mera
Vill du ha ännu mer 1920-tal? Missa inte våra utställningar Modernismen och En annan värld – konst från Sankt Lars sjukhus. Båda innehåller unika föremål från epoken och ger dig nya, spännande perspektiv på de två tjugotalen.
Ingår i entréavgiften, ingen förhandsbokning. Samling på baksidan av Vita huset (entréhuset), där det finns en skylt som visar samlingsplatsen.
