Program

En annan värld – konst från Sankt Lars sjukhus

I utställningen En annan värld – konst från Sankt Lars sjukhus. Foto: Jessica Ljung, Kulturen.
Kulturen i Lund – Tegnérsplatsen 6, 223 50 Lund
lördag 10 oktober 13:00 – 13:30

Välkommen på visning!

Välkommen till en unik visning som tar dig djupt in i människans innersta rum. Utställningen En annan värld visar broderier, teckningar och skulpturer skapade av patienter som var intagna på Sankt Lars sjukhus i Lund. Konstverken är fyllda av en enorm kraft – här ryms färgstark, lekfull kreativitet sida vid sida med den djupaste ångest och smärta.

Att vara intagen på Sankt Lars innebar att leva avskild från resten av samhället, i en helt egen verklighet. Men namnet En annan värld syftar också på det som skapades på insidan: fantasins, drömmarnas och vanföreställningarnas värld, där många av konstnärerna helt lämnade den traditionella bildvärldens regler bakom sig.

Konstverken tillhör Region Skånes medicinhistoriska samling, och nu har du chansen att upptäcka ett handplockat urval.

Följ med vår pedagog Emma Larsson på en visning som inte lämnar någon oberörd.

Ingår i entréavgiften, ingen förhandsbokning. Samling på baksidan av Vita huset (entréhuset), där det finns en skylt som visar samlingsplatsen.

Akvarell av Peter Eklund Persson (1859–1918). Från utställningen ”En annan värld – konst från Sankt Lars sjukhus”.