Kommande

Lunds försvunna kyrkor – byggnadsdetaljer och gravmonument är en mindre utställning där vi visar byggnadsdetaljer från Lunds rivna medeltida kyrkor, med dekor och skulpturala detaljer.

Här visar vi också ett omdiskuterat medeltida gravmonument. Tidigare har tolkningen varit att det var ärkebiskop Jacob Erlandsens grav, men forskning visar att det är tveksamt.

Utställningen visas i bottenvåningen på det medeltida Dekanhuset. Den är ett komplement till Lapidariet – vår arkeologiska stenträdgård precis intill Dekanhuset – där vi visar olika byggnadsdetaljer från Lunds medeltida kyrkor.

 

Karta som visar byggnadens position där utställningen äger rum

Hoppa över karta och gå till beskrivning om byggnaden

Dekanhuset

Medeltida bostad för en dekan. Flyttades till Kulturen från Kyrkogatan 1908.
Läs mer
Visas i Dekanhuset

  Invigning lördag 26 september

Lördagen den 26 september inviger vi Dekanhusets bottenvåning, med Dekanens grovkök och utställningen Lunds försvunna kyrkor – byggnadsdetaljer och gravmonument. Läs mer om invigningen